РЕГИОНАЛНО УПРАВЛЕНИЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО - МОНТАНА

ПОЗДРАВЛЕНИЕ НА НАЧАЛНИКА НА РЕГИОНАЛНО УПРАВЛЕНИЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО – МОНТАНА ПО СЛУЧАЙ 24 МАЙ

Уважаеми съграждани, уважаеми гости,

Скъпи учители и ученици, 

Уважаеми съзидатели на словото, науката и изкуството,

За мен е чест от името на Регионално управление на образованието – Монтана и лично от мое име за пореден път да Ви поздравя с най-светлия, най- българския и най-безспорния празник на България –   24 май – деня на нашите букви, на нашето слово, на нашата памет!

Има празници, които отбелязваме. Но има и празници, които ни определят като народ.

24 май е именно такъв ден.  

Ден, в който България е духовност.

Ден, в който България си спомня коя е.

Защото 24 май ни връща към корените и ни дава мярата за истински ценните неща:

Не силата. Не богатството. Не властта.

А Знанието, Духът, Словото.

Този празник ни дава памет – да помним великото дело на Пресветите братя Кирил и Методий, на техните ученици, на всички български будители, които са съхранили и возвисили народа ни чрез словото. Тези, които дадоха на един народ възможността да назове себе си, дариха му свобода и правото да разбира вярата си, да помни историята си, да има свой глас.

Дава ни самочувствие – че сме народ, който е дал писменост и духовност на света.

Дава ни посока – какви хора и какъв народ искаме да бъдем. И каква България искаме да оставим след себе си.

И най-вече – този празник ни дава смисъл да вярваме, че бъдещето може да бъде по-добро, когато е изградено върху знание и морал.

Затова днес се прекланяме пред българския учител и пред хората на културата – тези, които пазят жив българския дух и доказват, че народ без култура губи гласа си.

И тук идва най-важното – нашата отговорност към младите хора.

Скъпи ученици, скъпи млади хора,

Живеем в динамичен и технологичен свят. И този свят ще се променя все по-бързо. Но има неща, които винаги ще имат значение: Да знаеш! Да мислиш! Да бъдеш добър човек!

Затова учете. Учете, за да разбирате света и да бъдете свободни.

Пазете езика ни. Пазете книгите. Пазете способността си да разговаряте, да мислите и да чувствате.

Защото народ, който пази словото си, пази и душата си. Народ, който почита буквите, никога не губи пътя си.

Затова 24 май е повече от празник.

Той е нашият най-светъл разговор за бъдещето.

Бъдеще, което започва с една буква, с един учител, с една книга и с една вяра – че просветеният дух е най-голямата сила на един народ.

Честит празник на всички, които творят блага със слово и дух и заради които Словото и българският дух са живи.

Skip to content